منوی دسته بندی

خدمات مالیاتی مشمولین ارزش افزوده

خدمات مالیاتی مشمولین ارزش افزوده ، از ابتدای مهر ماه سال 1387 قانون ارزش افزوده به اجرا درآمد . طبق این قانون شما باید مبلغی از میزان فروش را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده vat از خریدار دریافت نموده و به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایید. در این مقاله میخواهم به فراخوان های هر مرحله بپردازم

خدمات مالیاتی مشمولین ارزش افزوده

فراخوان مرحله اول

درسال ۱۳۸۷ مرحله اول فراخوان ارزش افزوده

 • کلیه واردکنندگان
 • صادر کنندگان
 • همچنین فعالان اقتصادی با مجموع فروش یک میلیارد و دویست پنجاه میلیون ریال یا بیشتر،مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده شدند.

فراخوان مرحله دوم

در مرحله دوم که از اول مهرماه ۱۳۸۸ به اجرا گذاشته شد

 • کارخانه ها و واحدهای تولیدی دارای جواز تاسیس و پروانه بهره برداری، بهره برداران معادن
 • ارائه دهندگان خدمات حسابرسی ودفترداری،حسابداران رسمی،
 • خدمات مدیریتی ومشاوره ای
 • خدمات انفورماتیک،
 • هتل ها ومتل های سه ستاره و بالاتر،
 • بنکداران وعمده فروشان، نمایندگان موسسات تجاری و صنعتی،
 • موسسات حمل ونقل،
 • موسسات مهندسی،
 • تبلیغاتی وبازاریابی فراخوان شدند.

فراخوان مرحله سوم

در مرحله سوم که از اول فروردین ۱۳۸۹ به اجرا گذاشته شد، دامنه شمول مودیان گسترش یافت و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که براساس شرایط مراحل اول و دوم ثبت نام ، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده بودند و در صورتی که در سال ۱۳۸۷ یا ۱۳۸۸ مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات ( غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف ) آنها سه میلیارد ریال و بالاتر بود، مشمول این مرحله شدند.

فراخوان مرحله چهارم

مرحله چهارم از تاریخ ۱/ ۷/ ۸۹ اجرا شد و در این مرحله کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط مراحل اول، دوم و سوم ثبت نام، مشمول اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده نشده بودند، در صورتی که شاغل به فعالیتهای موضوع بند «ب» ماده ۹۶ قانون مالیاتهای مستقیم(صاحبان کارگاههای صنعتی، فروشندگان طلا وجواهرو سایر فلزات تزیینی، فروشندگان آهن آلات و سایر فلزات، صاحبان تالارهای پذیرایی ورستوران ها، صاحبان متل و هتل‌های یک و دوستاره و هتل آپارتمان، صاحبان نمایشگاه های و فروشگاههای خودرو ومعاملات املاک، تعمیرگاههای مجازخودرو، چاپخانه‌داران، صاحبان دفاتر اسناد رسمی، مراکز ارتباط رایانه‏ای، دفاتر خدماتی، دولت الکترونیک، خدمات الکترونیک شهر و صاحبان سینماها، تماشاخانه ها ومکان های ورزشی وتفریحی) بودند با هر میزان فروش یا درآمد مشمول مرحله چهارم ثبت نام، آموزش و اجرای قانون شدند.

فراخوان مرحله پنجم

درمرحله پنجم که از تاریخ ۱/ ۷/ ۹۰ اجرا شد کلیه اشخاص حقوقی که در مراحل قبلی مشمول نبودند و مجموع فروش کالاها و ارائه خدمات (غیرمعاف یا معاف و غیرمعاف) آنها در هر یک از سالهای ۸۷ ، ۸۸ و ۸۹ یک میلیارد ریال وبیشتر ‌بود وکلیه اشخاص حقوقی که قبل یا بعد از سال ۱۳۹۰ ایجاد، تأسیس و به ثبت رسیده یا می‌رسند و حائز شرایط مذکور نشده بودند، در صورتی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات (غیر معاف یا معاف و غیر معاف) آنها در سال ۱۳۹۹ یا سال‌های بعد، یک میلیارد ریال و بیشتر بود، از اولین دوره مالیاتی بعد از رسیدن به آستانه مذکور، مشمول مرحله پنجم ثبت نام و اجرای قانون شدند.

فراخوان مرحله ششم

مرحله‌ ششم ارزش افزوده از ابتدای سال ۱۳۹۴ اجرا شد. که در این مرحله اشخاص حقوقی و همچنین حقیقی (صرف نظر از مبلغ فروش سالانه) موضوع ماده « ۹۵ » قانون مالیاتهای مستقیم که به فعالیت‌های چلوکبابی‌ها، سالن‌ های غذاخوری، سفره خانه های سنتی و اغذیه فروشی‌ های زنجیره ای با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاری واحد فارغ از مساحت محل کسب و کار و نوع مجوز مشمول مالیات بر ارزش افزوده شدند.

فراخوان مرحله هفتم

از ابتدای مهرماه ۱۳۹۵ مرحله هفتم مالیات بر ارزش افزوده به اجرا در آمد. بر این اساس کلیه اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش و یا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول که به موجب فراخوان های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده اند، طی این مرحله مکلف به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای این قانون از ابتدای مهرماه سال ۹۵ می باشند همچنین اشخاص حقوقی که بعد از تاریخ اجرای فراخوان نیز ایجاد، تأسیس و به ثبت می‌رسند و یا شروع به انجام فعالیت می‌کنند، در صورت فعالیت با هر حجم از فروش و یا درآمد حاصل از کالا و خدمت، از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع فعالیت مشمول اجرای این قانون می‌باشند

فراخوان مرحله هشتم

جایگاه داران سوخت ( بنزین،نفت گاز،نفت سفیدسوخت هوایی وگاز طبیعی فشرده(CNG) ) از ابتدای سال ۱۳۹۹

فراخوان مرحله نهم

همه اشخاص حقیقی و حقوقی که بر اساس شرایط فراخوان های مرحله اول تا هشتم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون مشمول اجرای این نظام نشده‌اند، در صورت اشتغال به فعالیت های«تهیه و ارائه انواع غذا به صورت بیرون بر (آشپزخانه و کترینگ ها) اعم از صنعتی یا خانگی» و «کافی شاپ ها» با هر میزان فروش یا درآمد، مشمول مرحله نهم ثبت نام در سامانه ارزش افزوده می باشند و مکلف به اجرای قانون مالیات برارزش افزوده از ابتدای تیر ماه سال 1402 شده‌اند.

فراخوان مرحله دهم

به موجب ماده (13) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400٫03٫02. از آنجایی که تا زمان راه اندازی کامل سامانه مودیان ترتیبات ثبت نام حسب مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 می باشد. لذا بنا به اختیارات حاصل از مقررات ماده (18) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387٫02٫17 کلیه فعالان اقتصادی که بر اساس شرایط فراخوان های مراحل اول تا نهم ثبت نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون مشمول اجرای این نظام مالیاتی نشده اند. در صورت اشتغال به فعالیت های زیر با هر میزان فروش با درآمد ثبت نام محسوب و مکلف به اجرای مقررات قانون خواهند بود.
 1. فروشندگان حیوانات خانگی شامل سگ گربه ماهی و پرنده زینتی و حیوانات وحشی و کلیه مراکز درمانی بیمارستان ها و کلینیک های دامپزشکی و تمامی ارائه دهندگان هرگونه خدمات به این حیوانات
 2. فروشندگان انواع غذا لوازم و تجهیزات حیوانات خانگی موضوع بند (1) فوق از قبیل پت شاب ها
 3. فروشندگان انواع ادوات و آلات موسیقی از هر نوع
 4. ارائه دهندگان خدمات اخذ پذیرش تحصیلی و مشاوره و راهنمایی در امور تحصیلی خارجی
 5. ارائه دهندگان خدمات ماساژ از هر نوع
 6. ارائه دهندگان خدمات طرح و نقشه بهره برداری از معادن و مشاوره فنی حفاری، آتشباری و انفجار معدن
 7. صاحبان آتلیه های عکس و فیلم
 8. ارائه کنندگان خدمات مربوط به برگزاری سمینار، همایش کنفرانس جشنواره گردهمایی و انواع مراسم
 9. فروشندگان انواع عینک آفتابی و لنزهای تماسی
 10. فروشندگان انواع ضایعات فلزی
 11. فروشندگان قهوه کاکائو نسکافه پودر و خمیر حاصل از آن ها
 12. فروشندگان انواع لوازم و تجهیزات حفاظتی از قبیل دزدگیر

برای ارتباط با تیم مجرب پارسا حساب ایرانیان با ما در ارتباط باشید .

پارسا حساب ایرانیان وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *