منوی دسته بندی

معافیت های سالانه اشخاص چیست؟

معافیت های سالانه اشخاص چیست؟ سالیانه افراد معافیتی تحت عنوان معافیت معیشتی تعلق میگیرد . مفهموم این معافیت برای این است که افراد حداقل های برای امرار و معاش سالیانه خود دارند . و تحت عنوان معافیت مالیات به آنها تعلق می گیرد. در اینجا به چند مورد اشاره میکنیم:

معافیت های سالانه اشخاص چیست؟

معافیت ماده 57 قانون مالیات مستقیم

در مورد شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد در صورت مجرد بودن تا بیست و پنج هزار ریال و در صورت داشتن زن و یا فرزند تا‌پنجاه هزار ریال از درآمد مشمول مالیات ماهانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات می‌باشد. مشمولان این ماده‌باید اظهارنامه مخصوصی طبق نمونه‌ای که از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه خواهد شد به حوزه مالیاتی محل وقوع ملک تسلیم و اعلام‌نمایند که هیچ گونه درآمد دیگری ندارند.

حوزه مالیاتی مربوط باید خلاصه مندرجات اظهارنامه مؤدی را به حوزه مالیاتی محل سکونت مؤدی ارسال‌دارد و در صورتی که ثابت شود اظهارنامه مؤدی خلاف واقع است مالیات متعلق به اضافه یک برابر آن به عنوان جریمه وصول خواهد شد. در اجرای‌حکم این ماده حقوق بازنشستگی و وظیفه دریافتی و جوائز و سود ناشی از سپرده‌های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد.

 1. ‌تبصره 1 – حکم این ماده در مورد فرزندان صغیری که تحت ولایت پدر باشند جاری نخواهد بود.
 2. تبصره 2 – در صورتی که سایر درآمدهای مشمول مالیات ماهانه مؤدی کمتر از مبالغمذکور در این ماده باشد آن مقدار از درآمد مشمول مالیات‌اجاره املاک که با سایر درآمدهای مؤدی بالغ بر مبالغ فوق باشد معاف و مازاد طبق مقررات این فصل مشمول مالیات خواهد بود.
 3. تبصره 3 – مؤدیان موضوع این فصل در صورتی که فرزند معلول یا عقب‌مانده‌ای که قادر به کار نباشد در تکفل خود داشته باشند علاوه بر سایر‌معافیت‌های مذکور در این فصل که حسب مورد از آن استفاده خواهند نمود ماهانه تا ده هزار ریال از درآمد مشمول مالیات اجاره املاک آنها به ازاء هر‌یک از پرداخت مالیات معاف می‌شود. این معافیت برای افرادی است که تنها منبع درآمدی آنها درآمد اجاره میباشد . و میتوانند از این معافیت استفاده نمایند. مبلغ این معافیت برای سال 1401 معادل 396.000.000 ریال میباشد.

معافیت ماده 84 قانون مالیات مستقیم

این معافیت برای شاغلین است و معافیت درآمد حقوق محسوب میشود.این شاید برای خیلی از افراد سوال باشد که این رقم برچه مبنا میباشد . هر سال در قانون بودجه این معافیت مشخص میشود . این مبلغ در سال 1401 معادل 672.000.000 ریال سالیانه می باشد .

معافیت ماده 101 قانون مالیات مستقیم

این مبلغ برای سال 1401 معادل 396.000.000 ریال سالانه میباشد .

شرکت پارسا حساب ایرانیان چه کمکی میکند؟

 • ارسال اظهارنامه مالیاتی سالانه
 • ارسال فرم تبصره ماده 100
 • مشاوره مالیاتی
 • اظهارنامه عملکرد حقوقی
 • مشاوره در خصوص تراکنش های بانکی
 • تهیه صورتهای مالی
 • خدمات بهای تمام شده
 • گزارش مدیریتی
 • و…

برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید . 88390139 و 88390239 و 09123206704 فرج پور- میدان فاطمی ، خیابان چهلستون ، خیابان بوعلی سینا شرقی ، پلاک 25 طبقه 4 واحد 10

پارسا حساب ایرانیان وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع